Протипоказами для проведення компресійної терапії слід вважати місцеві хвороби шкіри, різко виражену ригідність кілевидної деформації, відносним протипоказом є значний дискомфорт при аплікації брейс – системи; прогнозовано низький рівень відповідальності у виконанні лікарських призначень (низький комплайєнс) є протипоказом до лікування у брейс – системі.

Метод консервативного лікування кілевидної деформації у брейс – системі використовує можливість змінювати форму кістково – хрящевих структур організму шляхом тривалого застосування зовнішнього тиску на деформовані ділянки. Цей принцип не є новим у медицині: він довготривало ефективно застосовується при щелепно – зубних деформаціях – різноманітні дистензійні апарати або брекети; при корекції деформацій хребта (сколіоз, кіфоз, кіфосколіоз) – лікування у корсетах; при клишоногості – методика за І.Понсеті.

Для того, щоб досягнути успіху у консервативному лікуванні, необхідно тривало проводити локальну суворо дозовану компресію на верхівку деформації. За рахунок здатності до поступового згинання кістково – хрящевих структур, особливо у дітей, досягається поступове «вправлення» деформації.

У випадку кілевидної деформації використовуються різноманітні варіанти компресійних систем. Усі вони представляють собою обруч, складений із 2 – 4 жорстких частин, причому задня широка частина обруча опирається на спину під лопатками, а передня із спеціальною компресійною пластиною, що власне прилягає до кілевидної деформації, розташована над передньою частиною грудної клітки. Крім того, механізм повинен передбачати можливість плавного ступінчастого зближення передньої та задньої частини брейс – системи по мірі поступової корекції деформації.

Основою методу консервативного лікування у брейс – системі є метод  Мартінеза – Ферро. Через недоступність на теренах України оригінальної системи Мартінеза- Ферро та її високу вартість, а також відсутності можливості її легеального ввезення на територію нашої країни ми розробили власний варіант брейс- системи, яка складається із наступних частин:

 1. Передня дуга (передній брейс)
 2. Задня дуга (задній брейс)
 3. Компресійна пластина із фіксуючими гвинтами
 4. Шлейки із фіксатором
 5. Пластикові з’єднання із фіксатором та зубчатим регулятором довжини

Виробником даного ортотичного пристрою є спеціалізована ортопедична фірма «Соф- Орто», Житомир, вул. Корольва, 44 б. Детальна інформація –  у розділі «Про нас».

 1. Обидві дуги ( передня і задня) виготовлені із дюралюмінію, на який наклеєний пористий м’який синтетичний гігієнічний матеріал із внутрішньої сторони.
 2. Брейс – система виготовляється  індивідуально за розмірами кожному пацієнту.
 3. Проста у гігієнічному догляді
 4. Через індивідуальні розміри компресійної пластини проводиться компресія тільки власне деформації без залучення навколишньої грудної стінки
 5. Не обмежує дихальні рухи бокових відділів грудної клітки
 6. У випадках великих по висоті кільовидних деформацій є можливість установки двох пар (верхньої та нижньої) пластикових зубчастих з’єднань  та проведення диференційованої корекції компресії у верхніх і нижніх її частинах
 1. Через особливості стискуючого механізму забезпечена можливість проводити компресію деформації силою із вектором, що можна коригувати у трьох площинах
 2. Для запобігання пролежням шкіри над остистими відростками хребців задній брейс має вигин
 3. Зубчасте з’єднання дозволяє проводити корекцію тиску із кроком 1,5 мм
 4. Простота використання дозволяє самостійно проводити сеанси лікування дітям із 6 – річного віку
 5. В раховуючи можливість зміщення компресійної пластини праворуч і ліворуч по передньому брейсу, можна прицільно її переміщати у процесі лікування за потребою згідно із поступовою корекцією деформації.
 6. Упродовж усього часу лікування динамічна компресійна брейс – система знаходиться на гарантійному обслуговуванні у виробника. Іноді у процесі лікування при значних ступенях деформації потрібно вносити конструктивні зміни у брейс – систему, можливі пошкодження її під час експлуатації. Виробником упродовж одного робочого дня необхідні роботи проводяться і перерв у лікуванні із технічних причин вдається уникати.

Використовуємо наступну методику:

 1. Після встановлення показів до лікування виготовляється брейс-система за індивідуальними розмірами
 2. Первинне накладання брейс- системи виконується лікарем в умовах поліклініки. Проводиться пробне накладання із таким стисненням, що забезпечує почервоніння шкіри після півгодинної аплікації. Проводиться обов’язковий контроль відсутності порушень кровообігу шкіри у місці компресійної плями (відсутність синюшності шкіри).Проводиться контроль правильності вектора компресії.  
 1. Рекомендуємо на початку лікування (перший місяць) аплікацію брейс – системи на 8 годин щодня. Проводиться інструктаж по гігієнічному догляду за шкірою та за компресійною пластиною. Також роз’ясняється необхідність обов’язкового проведення фізичних вправ із інтенсивним навантаженням після зняття брейс – системи для запобігання порушень вентиляції нижніх відділів легень.
 2. У подальшому проводяться щомісячні огляди із корекцією сили та вектора стиснення, оскільки у процесі лікування на фоні позитивної динаміки сила компресії поступово знижується
 3. Також поступово проводиться збільшення часу аплікації брейс -системи (8 годин – перший місяць; 12 – другий; 16- третій; 19- четвертий), у подальшому час аплікації не збільшується. Ми намагаємося дотримуватися тези Мартінеса- Ферро, що аплікація повинна перериватися лише для занять фізкультурою та спортом та для проведення гігієнічних процедур. Навіть сон не повинен бути перешкодою у лікуванні. Багато пацієнтів використовують час нічного сну для аплікації брейс- системи.
 4. При наявності порушень кровотоку (синюшність, крововилив) у зоні контакту із компресійною пластиною показане переривання терапії до нормалізації стану шкіри (можливе використання місцевих засобів для відновлення стану шкіри)
 5. Після досягнення повної корекції деформації проводиться закріплююча терапія – два місяці аплікації по 19 годин, потім по1 місяцю- по 16, 12 , 8 годин. Даний постулат не є  догмою- час і тривалість закріплюючої терапії визначається індивідуально лікарем.

При правильному визначенні показів та протипоказів, ретельному виконанні лікарських призначень результат є практично гарантованим. Ця теза підтверджена багаторічним використанням у практичній роботі динамічної компресійної брейс – системи і великою кількістю пролікованих хворих.

Тривалість лікування залежить від кількох чинників, зокрема – від якості виконання лікарських призначень, податливості грудної клітки та віку пацієнта.

Так, ускладнення можливі. Вірогідне компресійне пошкодження шкіри під компресійною пластиною у вигляді пролежню. Таке ускладнення може виникнути через нехтування деякими пацієнтами, особливо підлітками, котрі намагаються пришвидшити одужання і самовільно надмірно збільшують ступінь стиснення. Крім того, можливі такі ж проблеми під заднім брейсом, де він контактує зі шкірою над остистими відростками хребців. Такі проблеми можливі при недостатній увазі при використанні брейс- системи, коли її задня дуга зміщена вбік і виямка на ній не співпадає із проекцією остистого відростка. Чітке виконання лікарських призначень та правил аплікації брейс- системи дозволяє запобігти усім ускладненням. При виникненні пролежнів лікування у брейс – системі повинне бути перерване до повного відновлення нормального стану шкіри.

Так, рецидив можливий. Він може відзначатися до  10 % пацієнтів згідно даних літератури. Це пов’язане із особливостями формування кілевидної деформації. Реєструються такі випадки у віці 13- 16 років- той вік, коли відбувається швидкий ріст дитини. Щоб тримати цю ситуацію під контролем, потрібно навіть після закінчення лікування проводити лікарські огляди раз на 6 місяців до досягнення пацієнтом 18 – річного віку. Якщо під час таких оглядів відзначається навіть невелике відновлення деформації,  лікарем призначається компресійне лікування у брейс-системі на кілька місяців; час щоденної компресії і тривалість курсу лікування вирішується індивідуально. У нас було 3 таких пацієнти (виразно менше, ніж прогнозована кількість за даними літератури)- усі успішно вилікувані. Слід зауважити, що рецидив лікується легше і швидше – потребує меншого часу аплікації, коротшого курсу лікування та меншого рівня компресії.

Проблема консервативного лікування кілевидної деформації у дівчат- підлітків донині ніяк не освітлена у спеціальній літературі; спеціальних «дівочих» брейс- систем не існує. Проблемою є те, що під сильним стисненням переднім брейсом виявляються молочні залози, а тиск на них є абсолютно неприйнятним. Нами розроблений і успішно використовується «дівочий» варіант брейс – системи, який дозволяє за рахунок вигинів переднього брейсу уникати стиснення молочних залоз. До слова, саме дівчата- підлітки, яким гарний зовнішній вигляд, уникнення операції, відсутність післяопераційних рубців є дуже важливими, є найбільш мотивованими та вдячними пацієнтами.

 

«Дівочий» варіант брейс- системи для лікування асиметричної кілевидної деформації грудної клітки

Часто у лікуванні викривлень хребта, таких як кіфоз, сколіоз, кіфосколіоз дитячі ортопеди використовують корсет Шено. У частини таких пацієнтів виявляється супутня кілевидна деформація грудної клітки. У цьому випадку необхідно було приймати рішення: розпочинати лікування викривлення хребта у корсеті Шено чи кілевидної деформації у динамічній компресійній брейс – системі. Ми застосовуємо у лікуванні такої поєднаної патології комбінований ортотичний пристрій, що включає корсет Шено та динамічну компресійну брейс – систему. Його використання значно скорочує загальну тривалість лікування.

Лікування дівчини-підлітка із кіфозом та кілевидною деформацією грудної клітки у комбінованому ортотичному пристрої власної конструкції.

Лікування підлітка чоловічої статі із кіфосколіозом та асиметричною реберною кілевидною деформацією у комбінованому ортотичному пристрої власної конструкції